Blog1400 kelime

4.000 ₺ Altı En İyi Bütçe Monitörler

4.000 ₺ altı en iyi bütçe monitörleri: IPS panel, 1080p ve 75Hz ile ekonomik öneriler. Karşılaştırma rehberi. Pratik seçim kriterleri.

4.000 ₺ altı bütçe monitörler — beklentiler

4.000 ₺ altı monitör kategorisi temel ofis işi, gündelik oyun ve ikincil ekran kullanımına hizmet eder. Bu fiyatta 24–27 inç 1080p IPS panel, 75–100Hz yenileme hızı, temel renk doğruluğu (%90–95 sRGB) ve asgari özellikler alırsınız. Görüntü kalitesi kabul edilebilir ama etkileyici değildir; bunlar premium deneyim değil işlevsel ekranlardır.

Bütçe monitör almanın anahtarı beklentileri yönetmek ve en kötü tuzaklardan kaçınmaktır. 3.000 ₺'lik bir monitör, 8.000 ₺'lik bir monitörle renk doğruluğu, yenileme hızı veya yapı kalitesi açısından rekabet edemez. Ama akıllıca seçilirse ofis işi, web gezintisi ve gündelik oyun için tamamen yeterli olabilir. Tuzaklar: TN paneller (kötü renk ve görüş açıları), yalnızca 60Hz monitörler (bu fiyatta 75Hz+ standart), VESA montaj desteği olmayanlar.

Bu rehber, 2026'da 4.000 ₺ altı en iyi bütçe monitörleri, belirli model önerileri, özellik karşılaştırmaları ve bütçe alıcıları için satın alma tavsiyeleriyle ele alır. Pazarlama tuzaklarına düşmeden en iyi değeri almanıza yardımcı oluruz.

Önceliğe göre üst bütçe monitör seçimleri

Farklı alıcıların farklı öncelikleri vardır. Aşağıdaki kartlar 4.000 ₺ altında her kategorideki üst seçimi özetler.

01

En iyi genel: Acer Nitro VG240Y

24" 1080p IPS, 100Hz, 1ms tepki, FreeSync. ~2.800 ₺'de en iyi değer bütçe monitör; IPS panel, yüksek yenileme hızı, fiyatına göre iyi renk.

02

En iyi 27" bütçe: AOC 27G2SE

27" 1080p IPS, 100Hz, 1ms tepki, FreeSync. ~3.400 ₺'de daha büyük ekran; bütçeyle daha büyük ekran isteyenler için.

03

Ofis için en iyi: Dell SE2222DS

27" 1080p IPS, 75Hz, flicker-free, low blue light. ~2.600 ₺'de göz dostu ofis monitör; Dell güvenilirliği ve eye-care özellikleri.

04

Gündelik oyun için en iyi: MSI G2412

24" 1080p IPS, 170Hz, 1ms tepki, FreeSync. 4.000 ₺ altında en yüksek yenileme hızı (~3.600 ₺); bütçe rekabetçi oyun için iyi.

4.000 ₺ altı üst bütçe monitör karşılaştırması

Aşağıdaki tablo üst bütçe monitör seçimlerimizin temel özelliklerini karşılaştırır. Hepsi IPS panel; her fiyatta TN'den kaçının.

ModelBoyut/ÇözünürlükPanelYenilemeTepkiVRRFiyat
Acer Nitro VG240Y24" 1080pIPS100Hz1msFreeSync~2.800 ₺
AOC 27G2SE27" 1080pIPS100Hz1msFreeSync~3.400 ₺
Dell SE2222DS27" 1080pIPS75Hz5msYok~2.600 ₺
MSI G241224" 1080pIPS170Hz1msFreeSync~3.600 ₺
LG 24MK430H-B24" 1080pIPS75Hz5msFreeSync~2.400 ₺
ASUS VP249QGR24" 1080pIPS75Hz1msFreeSync~2.600 ₺
Samsung CF39027" 1080pVA kavisli60Hz4msFreeSync~3.000 ₺

4.000 ₺ altı bütçe monitör nasıl seçilir

İhtiyaçlarınız için doğru bütçe monitörü seçmek üzere bu karar çerçevesini izleyin. Bu fiyatta her lira önemli; akıllıca seçin.

  1. 1

    Her zaman TN yerine IPS seçin

    IPS paneller benzer fiyatta TN'den daha iyi renk doğruluğu, daha geniş görüş açıları ve daha hızlı tepki sunar. TN paneller yalnızca 240Hz+ rekabetçi e-spor için kabul edilebilir; 4.000 ₺ altı kategoride geçerli değil. Her zaman IPS seçin. VA kontrat kritik kullanım için kabul edilebilir ama IPS'ten daha yavaş.

  2. 2

    75Hz+ yenileme hızı alın

    75Hz, 2026'da kabul edilebilir minimum yenileme hızıdır; 75Hz+ kullandıktan sonra 60Hz kesikli hissedilir. Çoğu bütçe IPS monitör 75–100Hz sunar. Oyun ve kaydırmada daha akıcı hareket için 100Hz+ tercih edilir. Belirgin şekilde daha ucuz olmadıkça yalnızca 60Hz monitörlerden kaçının.

  3. 3

    VRR (FreeSync) desteğini doğrulayın

    Variable Refresh Rate (FreeSync) oyunlarda ekran yırtılmayı ortadan kaldırır. Çoğu bütçe IPS monitör FreeSync içerir. Desteklendiğinden emin olun; yırtılma gündelik oyunda bile rahatsız edicidir. G-Sync Compatible desteği (NVIDIA GPU'larla çalışan FreeSync ekranlar) bu fiyatta yaygındır.

  4. 4

    Göz koruma özelliklerini kontrol edin

    Flicker-free (DC karartma) ve low blue light filtreleri arayın. Bunlar uzun seanslarda göz yorgunluğunu azaltır. Çoğu modern bütçe monitör bu özellikleri içerir ama satın almadan doğrulayın. TUV Rheinland Eye Comfort sertifikası standarttır.

  5. 5

    Bağımsız incelemeler okuyun

    Bütçe monitör teknik sayfaları yanıltıcıdır; üretici tepki süresi iddiaları özellikle yanlış. Gerçek performans için RTings veya TFTCentral incelemelerini okuyun. Benzer özelliklere sahip iki bütçe monitör, panel kalitesi ve işleme nedeniyle çok farklı performans gösterebilir.

Her fiyatta TN panellerden kaçının

TN panellerin renk doğruluğu kötüdür (%60–70 sRGB), görüş açıları berbattır (merkez dışından bakınca renk kayar) ve kontrast sınırlıdır. 2.000 ₺'ye bile olsa TN panel, 2.400 ₺'lik IPS panelden daha kötü değerdir. TN satın almanın tek nedeni 240Hz+ rekabetçi e-spordur; 4.000 ₺ altı kategoride geçerli değildir. Fiyat ne olursa olsun her zaman TN yerine IPS veya VA seçin. TN yalnızca 4.000 ₺ altında var olmayan 240Hz bütçe rekabetçi oyun için kabul edilebilir.

4.000 ₺ altında nelerden vazgeçiyorsunuz

Beklentileri yönetmek

4.000 ₺ altı bütçe monitörler işlevsel ekranlar sunar ama 6.000 ₺+ monitörlere kıyasla önemli özelliklerden vazgeçer. Bu trade-off'leri anlamak daha fazla harcayıp harcamamaya karar vermenize yardımcı olur.

Ne alırsınız: 24–27 inç 1080p IPS panel, 75–100Hz yenileme hızı, temel renk doğruluğu (%90–95 sRGB), FreeSync VRR, flicker-free ve low blue light. Bu özellikler temel ofis, web gezintisi ve gündelik oyunu kapsar.

Neden vazgeçersiniz: yüksek çözünürlük (bu fiyatta 1440p veya 4K yok), yüksek yenileme hızı (MSI G2412 170Hz hariç 144Hz+ yok), geniş renk gamutu (DCI-P3 yok, sadece sRGB), HDR (HDR400 anlamsız pazarlama), USB-C bağlantı (bu fiyatta nadir), ergonomik ayaklar (çoğu yalnızca tilt), premium yapı kalitesi.

1440p, 144Hz+, geniş gamut veya USB-C gerekirse 5.000 ₺+ harcamanız gerekir. 4.000–6.000 ₺ aralığı çarpıcı şekilde daha iyi değer sunar; 1440p 144Hz IPS monitörler 5.000 ₺'den başlar (Gigabyte M27Q). Bütçenizi 5.000–6.000 ₺'ye uzatabiliyorsanız yapın; iyileşme önemli. 4.000 ₺ sert limtinizse, 2.800 ₺'ye Acer Nitro VG240Y en iyi değer. Daha fazlası için 6.000 ₺ altı en iyi oyun monitörleri rehberimize bakın.

Bütçe monitör satın alma ipuçları

Quick Tips
  • Her zaman TN yerine IPS seçin; TN her fiyatta kötü renk ve görüş açısı sunar.
  • 75Hz+ yenileme hızı alın; 60Hz kesikli hissedilir ve bu fiyatta önlenebilir.
  • FreeSync desteğini doğrulayın; gündelik oyunda yırtılmayı ortadan kaldırır.
  • Flicker-free ve low blue light özellikleri arayın; göz yorgunluğunu azaltır.
  • Bağımsız incelemeler okuyun; bütçe monitör teknik sayfaları yanıltıcıdır.
  • 5.000 ₺'ye uzatabiliyorsanız yapın; 1440p 144Hz monitörler çarpıcı daha iyi değer.
  • Bu fiyatta kavisli VA'dan kaçının; kavis, VA'nın yavaş tepkisini telafi etmez.

Bütçe monitör SSS

Bütçe monitörünüzü test edin

Ekran testine devam edin

ScreenTestLab, 20'den fazla ücretsiz online araç sunar; hepsi doğrudan tarayıcınızda çalışır.

İlgili aramalar

ucuz monitör incelemesiekonomik bilgisayar monitörü4.000 ₺ altı monitörbütçe ofis ekranıbaşlangıç seviyesi monitör
Kaynaklar

Kaynaklar

Sık sorulan sorular

Devamını oku

İlgili makaleler